Kertun ensimmäinen tokokisa

Kerttu ja Kaisa aloittivat tokouran vakuuttavasti 1.2. 2014. Ensimmäisessä kisassa  saaliina alokasluokan ykköstulos pisteillä 168/200 ja neljäs sija! Lähes täydellisiä suorituksia: seuraaminen ilman hihnaa 9/10, luoksetulo 10/10, liikkeestä maahanmeno 9/10, liikkeestä seisominen 9,5/10. Videopätkistä näkee, että Kerttu tekee tarkkaa työtä, mutta liikkuminen on silti reipasta ja iloista. Häntä heiluu koko ajan ja kontakti Kaisaan on esimerkillinen. Myös Kaisan ohjaaminen on hallittua ja selkeää.

Hyviä tuloksia on varmasti odotettavissa jatkossakin. Kaisa on suunnitellut keväälle lisää kisoja.

Kerttu ehti käydä myös Valkealan näyttelyssä 1.3.2014, josta tuloksena oli tällä kertaa EH. Vaikka serti ei täältä napsahtanutkaan, oli Kaisa erittäin tyytyväinen Kertun reipaaseen esiintmiseen.

Kerttu tammikuussa 2014

Kerttu tammikuussa 2014

 

Pääsiäisenä on taas odotettavissa Milfeddyg walesien näyttelyryntäys Lappeenrannan näyttelyyn, joka tänä vuonna pidetään Imatralla. R-pennuista on tulossa ainakin Hilma, Helmi, Kerttu, Vili ja toivottavasti Dobi. Myös Sohvi -mamma on ilmoitettu näyttelyyn. S-pentuset eivät vielä pääse näyttelyyn, kun KV-näyttelyssä ei ole luokkaa pikkupennuille.

Kelmi ja Prinka lähtevät tietysti myös näytelmiin.

Liisa muokkasi tätä sivua 15.03.2014, 19:27

Kommentoi